Summer tire set Citroën 5.5x14 ET18 4x108x65 - 165/65/14 79T MICHELIN
Set of 4 wheels
For cars: Citroën, Peugeot
Alloy wheels 5.5x14 ET18, spacing 4x108 mm, center 65 mm - used
Summer tires 165/65 R14 79T MICHELIN Energy - used, tread remaining 5.5 mm
The set is balanced and ready to be mounted on the car
The price is for the entire set
This is a consignment item.
For cars: Citroën, Peugeot
Alloy wheels 5.5x14 ET18, spacing 4x108 mm, center 65 mm - used
Summer tires 165/65 R14 79T MICHELIN Energy - used, tread remaining 5.5 mm
The set is balanced and ready to be mounted on the car
The price is for the entire set
This is a consignment item.
Parameters
| Rim width | 5.5" |
|---|---|
| Tyre width | 165 |
| Aspect ratio | 65 |
| Diameter | 14" |
| Offset | 18 |
| PCD | 4x108 |
| Center hole | 65 |
| Load index | 79 (437 kg) |
| Speed rating | T (190 km/h) |
| Condition | Used |
| Car manufacturer | Citroën, Peugeot |

