Summer tire set Kia, wheels 6.5x17 ET49 - 4x100x54, tires 205/55/17 95V CONTINENTAL ContiPremiumContact 5
Original Kia, Hyundai wheel set
Alloy wheels 6.5x17 ET49 4x100x54
- Used, in excellent condition (from a demonstration car, not driven in normal operation)
- Polished surface, titanium color
Summer tires 205/55 R17 95V XL CONTINENTAL ContiPremiumContact 5
- Used, in excellent condition (from a demonstration car, not driven in normal operation)
- Remaining tread 7 mm
The set is balanced and ready to be installed on the car
The price listed is for the entire set in total
This is a consignment item.
Alloy wheels 6.5x17 ET49 4x100x54
- Used, in excellent condition (from a demonstration car, not driven in normal operation)
- Polished surface, titanium color
Summer tires 205/55 R17 95V XL CONTINENTAL ContiPremiumContact 5
- Used, in excellent condition (from a demonstration car, not driven in normal operation)
- Remaining tread 7 mm
The set is balanced and ready to be installed on the car
The price listed is for the entire set in total
This is a consignment item.
Parameters
| Rim width | 6.5" |
|---|---|
| Tyre width | 205 |
| Aspect ratio | 55 |
| Diameter | 17" |
| Offset | 49 |
| PCD | 4x100 |
| Center hole | 54 |
| Load index | 95 (690 kg) |
| Speed rating | V (240 km/h) |
| Condition | Used |
| Car manufacturer | Hyundai, Kia |

