Winter tire set Volkswagen, wheels 6.5x16 ET48 5x112x57, tires 205/60/16 96H PIRELLI Sottozero 3 Seal
Winter set of steel wheels with tires
Original Volkswagen 6.5x16 ET48 alloy wheels, 5x112 mm spacing, 57 mm center - in good condition
Winter tires 205/60 R16 96H PIRELLI Sottozero 3 Seal, anti-puncture
Tread remaining 5.5-6.5 mm
The set is balanced and ready to be mounted on the car
The price is for the entire set of 4 wheels with tires
This is a consignment item.
Original Volkswagen 6.5x16 ET48 alloy wheels, 5x112 mm spacing, 57 mm center - in good condition
Winter tires 205/60 R16 96H PIRELLI Sottozero 3 Seal, anti-puncture
Tread remaining 5.5-6.5 mm
The set is balanced and ready to be mounted on the car
The price is for the entire set of 4 wheels with tires
This is a consignment item.
Parameters
| Rim width | 6.5" |
|---|---|
| Tyre width | 205 |
| Aspect ratio | 60 |
| Diameter | 16" |
| Offset | 48 |
| PCD | 5x112 |
| Center hole | 57 |
| Load index | 96 (710 kg) |
| Speed rating | H (210 km/h) |
| Condition | Used |
| Car manufacturer | Volkswagen |

