Summer tire set Renault, wheels 6.5x18 ET38 5x114.3x66, tires 195/60/18 96H CONTINENTAL
Tire set for Renault cars
Alu wheels 6.5x18 ET38, spacing 5x114.3 mm, center 66 mm
- Unused
- Original wheels for Renault cars
- Renault code: 403004273R
- Wheel model: Elsinky
- Including TPMS pressure sensors
Summer tires 195/60 R18 96H XL CONTINENTAL EcoContact 6
- Unused
The set is balanced and ready to be mounted on the car
The price is for the entire set of 4 pieces of tires
This is a consignment item.
Alu wheels 6.5x18 ET38, spacing 5x114.3 mm, center 66 mm
- Unused
- Original wheels for Renault cars
- Renault code: 403004273R
- Wheel model: Elsinky
- Including TPMS pressure sensors
Summer tires 195/60 R18 96H XL CONTINENTAL EcoContact 6
- Unused
The set is balanced and ready to be mounted on the car
The price is for the entire set of 4 pieces of tires
This is a consignment item.
Parameters
| Rim width | 6.5" |
|---|---|
| Tyre width | 195 |
| Aspect ratio | 60 |
| Diameter | 18" |
| Offset | 38 |
| PCD | 5x114.3 |
| Center hole | 66 |
| Load index | 96 (710 kg) |
| Speed rating | H (210 km/h) |
| Condition | Unused |
| Car manufacturer | Renault |
| Manufacturer code | 403004273R |

