Summer tire set Renault Kangoo III/Mercedes-Benz Citan, wheels 6.5x16 ET40 5x114.3x66, tires 205/60/16 96H MICHELIN CrossClimate
Tire set for Renault Kangoo III, Mercedes-Benz Citan
Alu wheels 6.5x16 ET40, spacing 5x114.3 mm, center 66 mm
- Unused
- Original wheels for Renault/Mercedes-Benz cars
- Codes: 403002263R Renault, A4204010600 Mercedes-Benz
- Including center caps original Renault 403159332R
- Including TPMS pressure sensors
Summer tires 205/60 R16 96H MICHELIN CrossClimate
- Used, like new (tires come from a demonstration car, have not been driven in normal operation)
The set is balanced and ready to be mounted on the car
The price listed is for the entire set of 4 tires
This is a consignment item.
Alu wheels 6.5x16 ET40, spacing 5x114.3 mm, center 66 mm
- Unused
- Original wheels for Renault/Mercedes-Benz cars
- Codes: 403002263R Renault, A4204010600 Mercedes-Benz
- Including center caps original Renault 403159332R
- Including TPMS pressure sensors
Summer tires 205/60 R16 96H MICHELIN CrossClimate
- Used, like new (tires come from a demonstration car, have not been driven in normal operation)
The set is balanced and ready to be mounted on the car
The price listed is for the entire set of 4 tires
This is a consignment item.
Parameters
| Rim width | 6.5" |
|---|---|
| Tyre width | 205 |
| Aspect ratio | 60 |
| Diameter | 16" |
| Offset | 40 |
| PCD | 5x114.3 |
| Center hole | 66 |
| Load index | 96 (710 kg) |
| Speed rating | H (210 km/h) |
| Condition | Like new, Unused |
| Car manufacturer | Mercedes-Benz, Renault |
| Manufacturer code | 403002263R, A4204010600 |

